The Excellent Doctor Blackwell: Życie pierwszego lekarza płci żeńskiej

Zbliżając się do 150. rocznicy otwarcia nowojorskiej infirmerii dla ubogich kobiet i dzieci, opublikowana przez Julię Boyda ostateczna biografia Elizabeth Blackwell nie mogła być bardziej aktualna. Ciągle zdumiewa mnie, że większość studentów medycyny i lekarzy nie ma pojęcia, kim była Elizabeth Blackwell – dla tych z Was, którzy nie są mądrzejsi, była pierwszą kobietą w Stanach Zjednoczonych. Blackwell urodziła się w Bristolu w Anglii i przybyła do Stanów Zjednoczonych wraz z rodziną w 1832 roku, kiedy miała 11 lat. Jej rodzice byli purytańskimi niedzielnymi nauczycielami i wściekłymi abolicjonistami. Większość ich życia towarzyskiego koncentrowała się wokół abolicjonistycznej działalności, co było ironią losu, biorąc pod uwagę, że ojciec Elżbiety był w branży rafinacji cukru, przedsiębiorstwa, które polegało głównie na niewolnictwie. Mimo to rodzina Blackwell brała udział w wielu spotkaniach antyspołecznych i właśnie dzięki tym spotkaniom Elżbieta spotkała się z takimi luminarzami jak John Jay i William Lloyd Garrison. Ci charyzmatyczni nonkonformiści wywarli na nią głęboki wpływ. Jako nastolatka Elżbieta była również inspirowana Williamem Henry Channingiem i Margaret Fuller, oboje byli liderami rozwijającego się ruchu praw kobiet.
Elżbieta rozpaczliwie pragnęła uniknąć zwyczajnego życia, ale rozważała karierę w medycynie tylko wtedy, gdy przyjaciółka jej matki otrzymała diagnozę raka macicy. Przyjaciel poskarżył się Elżbiecie, że bycie zbadanym przez nieużywanych, nieudolnych lekarzy było tak samo złe jak rak; Gdyby kobieta miała do dyspozycji lekarza, przyjaciel powiedział, że jej ostatnie tygodnie zostałyby znacznie złagodzone. Następnie zasugerowała, że Elizabeth powinna zostać lekarzem. Elizabeth początkowo wycofała się z tego pomysłu, ponieważ stwierdziła, że ludzkie ciało jest odrażające. Mimo to, próbuj, ale nie mogła tego zrobić. Zostanie lekarzem pozwoli jej na utrzymanie się, a także odwróci uwagę od tego, co nazywała niepokojącym wpływem innej płci . William Henry Channing i inni w ruchu transcendentalnym zachęcali kobiety do myślenia odważnie, więc Elizabeth zaczęła poważnie rozważ zostań lekarzem. Przyciągała ją bardziej możliwość poprawy społeczeństwa niż jakiekolwiek pragnienie uleczenia chorych. Będąc buntowniczą z natury, odniosła wielki apetyt do oburzenia tej idei. Wiedziała również, że istnieje niezliczona liczba kobiet potrzebujących opieki i porad, które były zbyt skromne, aby zobaczyć mężczyznę lekarza.
Boyd wykorzystuje bogactwo źródeł, aby namalować portret złożonej i pełnej pasji kobiety, która dokonała ogromnych zmian w praktyce medycznej w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Blackwell walczył wytrwale o prawo kobiet do zostania lekarzami – ścierając się z Florence Nightingale – ale była również ostrą krytyką feminizmu i sprowadziła swoją adoptowaną córkę do życia w niewoli. Boyd analizuje te sprzeczności w ujmujący sposób, dzięki czemu Blackwell jest dostępny.
Boyd podaje dokładny opis tego, jak Blackwell został przyjęty do jednej ze szkół medycznych, do których aplikowała, Geneva Medical College w Syracuse w Nowym Jorku. Wydział zdał odpowiedzialność za decyzję studentom, którzy zgodzili się przyjąć ją tylko dlatego, że uważali ją za mistyfikację
[hasła pokrewne: patentex oval, lek do inhalacji dla dzieci, rumia derdowskiego przychodnia ]