Przedstawiamy szczepionkę przeciwko HPV w krajach rozwijających się – najważniejsze wyzwania i problemy ad

W obszarach, w których odsetek dziewcząt uczęszczających do szkół jest niski, należy ocenić wysiłki społecznościowe mające na celu dotarcie do dziewcząt spoza szkoły. Czynnikami mającymi największy wpływ na opłacalność szczepień będzie cena szczepionki i koszty programu dotarcia do nastolatków. Analiza opcji kontroli raka szyjki macicy w Brazylii wykazała, że koszt 5 USD za dawkę (z wyłączeniem marnotrawstwa, administracji i kosztów programów), stosunek kosztów do skuteczności związany ze szczepieniem u nastolatków wynosiłby mniej niż 150 USD rocznie uratowane, a szczepienia połączone z badaniem przesiewowym kobiet trzykrotnie w ciągu całego życia spełniałyby kryteria bardzo opłacalnej interwencji.3 Przy cenie 100 USD za dawkę szczepienie nie byłoby opłacalne, w porównaniu z badaniem trzykrotnie w ciągu życia . W przypadku krajów, w których produkt krajowy brutto wynosi mniej niż 1000 USD na osobę, koszt dawki może wynosić od do 2 USD, aby szczepienia były opłacalne i niedrogie.
Bez wątpienia jedną z największych przeszkód we wprowadzeniu tej szczepionki jest cena. Trzydniowa seria czterowalentnej szczepionki Merck będzie kosztować w Stanach Zjednoczonych około 360 USD; w celu ułatwienia terminowego ich wykorzystywania w krajach rozwijających się niezbędna będzie drastyczna klasyfikacja cen. GAVI Alliance (wcześniej znany jako Global Alliance for Vaccines and Immunization) – partnerstwo rządów krajowych, Światowej Organizacji Zdrowia, Banku Światowego, Fundacji Billa i Melindy Gatesów, przemysłu szczepionkowego, publicznych instytucji opieki zdrowotnej i organizacji pozarządowych – zapewnia pomoc techniczną i wsparcie finansowe dla szczepionek w krajach o dochodzie narodowym brutto poniżej 1000 USD na mieszkańca, a także w Chinach, Indiach i Indonezji. Dzięki dopłatom z GAVI szczepionkę przeciwko HPV można sprowadzić do najbiedniejszych części świata. W ciągu następnego roku GAVI dokona przeglądu swoich nowych strategii dotyczących szczepionek, aby ustalić, czy szczepionka przeciwko HPV powinna należeć do szczepionek o priorytetowym znaczeniu dla wsparcia.
Prawdopodobieństwo uzyskania infekcji HPV po przejściu na aktywność seksualną nasuwa pytanie, czy szczepionka będzie skuteczna w przypadku dziewcząt, które już zostały zakażone HPV typu 16 lub 18. Według danych z badania FUTURE II, nie zmieniają przebiegu istniejącej infekcji HPV, ale chronią przed infekcją przez szczep, na który podmioty nie były jeszcze narażone. Ta obserwacja podkreśla potrzebę immunizacji przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Choć kwestia immunizacji starszych dziewcząt i kobiet zasługuje na uwagę, z punktu widzenia zdrowia publicznego, pierwszym priorytetem w biednych zasobach byłoby szczepienie młodych nastolatków.
Na szczęście dla starszych kobiet w krajach rozwijających się dostępne są nowe opcje badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, które prawdopodobnie zapewnią opłacalne strategie zmniejszania ryzyka zachorowania na raka.4,5 Wymagane zasoby, infrastruktura i wiedza technologiczna wraz z potrzebą w przypadku powtarzających się badań przesiewowych w częstych odstępach, konwencjonalne badania przesiewowe oparte na badaniach cytologicznych utrudniły w większości biednych krajów
[patrz też: nerw twarzowy, patentex oval, alevox ]