Case-Control Badanie wirusa brodawczaka ludzkiego i raka jamy ustnej i gardła czesc 4

Historia ciężkiego używania tytoniu (20 lub więcej paczek), historia ciężkiego spożywania alkoholu (15 lub więcej napojów tygodniowo przez 15 lat lub więcej) oraz historia regularnego stosowania marihuany była również związana z rakiem jamy ustnej i gardła (tabela 1). Podobny odsetek pacjentów chorych na cukrzycę i grupę kontrolną nie wykazywał w przeszłości tytoniu ani alkoholu (odpowiednio 13% i 14%, iloraz szans 1,0, 95% CI, 0,5 do 1,9). Tabela 2. Tabela 2. Związki raka jamy ustnej i gardła z zachowaniami seksualnymi. Pewne rodzaje zachowań seksualnych były istotnie związane z rakiem jamy ustnej i gardła po dostosowaniu do zmiennych zakłócających (tabela 2). Związek z rakiem jamy ustnej i gardła znacząco wzrósł wraz z liczbą partnerów seksualnych pochwy lub partnerów w stosunku do płci przeciwnej (P dla trendu odpowiednio 0,002 i 0,009) i był wyraźnie podwyższony wśród pacjentów z dużą liczbą takich partnerów (tab. 2).
Tabela 3. Tabela 3. Związek raka jamy ustnej i gardła z ekspozycją na HPV i z biomarkerami nowotworowymi związanymi z HPV-16. Rak ropniaka był również silnie związany z serologicznymi pomiarami ekspozycji na HPV-16 oraz z obecnością doustnego zakażenia HPV (Tabela 3). Rak ropniowo-gałkowy był znacząco związany z seropozytywnością białka kapsydu L1 HPV-16, potwierdzoną miarą ekspozycji na całe życie HPV-16 (iloraz szans, 32,2; 95% CI, 14,6 do 71,3) .25 Obecność doustnego zakażenia HPV-16 był silnie związany z rakiem jamy ustnej i gardła (iloraz szans, 14,6; 95% CI, od 6,3 do 36,6), podobnie jak zakażenie w jamie ustnej z dowolnego z 37 typów HPV (iloraz szans, 12,3, 95% CI, 5,4 do 26,4) (tabela 3).
Aby zbadać, czy związek między zachowaniami seksualnymi a rakiem jamy ustnej i gardła można wytłumaczyć ekspozycją na HPV-16, dokonaliśmy ponownej oceny powiązań za pomocą modeli wielowymiarowych po dostosowaniu do stanu serologicznego HPV-16 L1. W tej analizie zachowania seksualne nie były już istotnie związane z rakiem jamy ustnej i gardła (dane nie przedstawione). Jednak związki zachowań seksualnych z rakiem jamy ustnej i gardła stały się silniejsze, gdy analiza była ograniczona do pacjentów z nowotworem dodatnim pod względem HPV-16 (Tabela 2). Wysoka liczba dożywotnich partnerów seksualnych lub seks z pochwy, zaangażowanie w przypadkowy seks, wczesny wiek podczas pierwszego stosunku i rzadkie stosowanie prezerwatyw były związane z rakiem jamy ustnej i gardła dodatnim pod względem HPV-16 (Tabela 2).
Tabela 4. Tabela 4. Wskaźniki szans dla stowarzyszeń raka jamy ustnej i gardła z użyciem tytoniu, spożywania alkoholu, seropozytywności dla HPV-16 i zakażenia ustnego wirusem HPV-16. Związek pomiędzy ekspozycją na HPV-16 a rakiem jamy ustnej i gardła badano u pacjentów z różnym stosowaniem tytoniu i alkoholu. Związek ten znacznie wzrósł wśród pacjentów bez palenia tytoniu i picia, którzy byli seropozytywni dla L1 HPV-16 (iloraz szans, 44,8; 95% CI, 5,9 do 338,5) lub mieli doustne zakażenie HPV-16 (iloraz szans, 43,7; 95% CI, 4,2 do 452,7). HPO-16 L1 seropozytywność i doustne zakażenie HPV-16 były również silnie związane z rakiem jamy ustnej i gardła wśród pacjentów z historią ciężkiego używania tytoniu i alkoholu oraz osób bez takiej historii (Tabela 4). W związku z tym, zarówno pod względem czasu trwania, jak i przeważającej doustnej infekcji HPV-16 wiązało się ze zwiększonym ryzykiem raka jamy ustnej i gardła, niezależnie od tego, czy w przeszłości stosowano tytoń, alkohol czy oba rodzaje tytoniu.
Oceniliśmy, czy łączna ekspozycja na HPV i tytoń lub alkohol jeszcze bardziej zwiększyła szanse na rozwój raka jamy ustnej i gardła
[hasła pokrewne: stomatolog na nfz poznań, olx darłowo, progesteron cena ]