Case-Control Badanie wirusa brodawczaka ludzkiego i raka jamy ustnej i gardła ad 6

Ponadto stwierdziliśmy, że DNA HPV-16 było specyficznie zlokalizowane w jądrach komórek nowotworowych w 72% ze 100 zatopionych w parafinie próbek raka jamy ustnej i gardła, co potwierdziło wysokie rozpowszechnienie przeciwciał przeciwko onkoproteinie HPV-16 E6, E7 lub obu (64%) u pacjentów z rakiem jamy ustnej gardła. Chociaż związku przyczynowo-skutkowego nie da się wywnioskować z pojedynczego badania, nasze wyniki potwierdzają i rozszerzają wyniki innych badań kliniczno-kontrolnych7-14. Nasze wyniki są również zgodne z wcześniejszym doniesieniem o zwiększeniu ryzyka wystąpienia choroby ustnej i gardła. rak o czynnik 14 wśród osób z seropozytywnym L1 HPV-16, 26, który dostarcza mocnych dowodów, że ekspozycja na HPV może poprzedzać pojawienie się raka ustno-gardłowego o 10 lat lub więcej. Stopień, w jakim doustne zakażenie HPV może wchodzić w interakcje z używaniem tytoniu, spożywaniem alkoholu lub obiema, zwiększając ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego głowy i szyi, jest niejasny. Ryzyko większe niż addytywne zostało zgłoszone, choć niekonsekwentnie, 8-10 dla pacjentów narażonych zarówno na HPV, jak i na tytoń9 oraz na osoby narażone zarówno na HPV, jak i na alkohol.10 Stwierdziliśmy, że ekspozycja na HPV zwiększa związek z rakiem jamy ustnej i gardła, niezależnie od tytoniu. i używanie alkoholu, ale nie znaleźliśmy dowodów na synergię między narażeniem na HPV a używaniem tytoniu lub alkoholu. Z tych powodów nasze dane sugerują dwie wyraźne drogi rozwoju raka jamy ustnej i gardła: jedna jest napędzana głównie przez rakotwórcze działanie tytoniu lub alkoholu (lub obu), a druga przez indukowaną przez HPV niestabilność genomu.
Nasze dane sugerują, że doustna infekcja HPV jest nabywana seksualnie. Kontakt oralno-narządów płciowych był silnie związany z rakiem jamy ustnej i gardła, ale nie można wykluczyć transmisji za pośrednictwem bezpośredniego kontaktu usta-usta lub w inny sposób. Niektóre zachowania seksualne13,14 i przebyte doustne zakażenie HPV7, 10 były związane ze zwiększonym ryzykiem raka płaskonabłonkowego głowy i szyi w poprzednich badaniach, w których 25% lub więcej guzów od pacjentów było pozytywnych dla DNA HPV, ale nie te, w których mniej niż 25% nowotworów od pacjentów było dodatnich pod względem DNA HPV.8,9 Rozbieżne ustalenia można wytłumaczyć heterogenicznością populacyjnych przypadków, ze zmiennym odsetkiem przypadków raka, przypisywanych przede wszystkim stosowaniu tytoniu i alkoholu, ponieważ w porównaniu z zakażeniem HPV. W naszym badaniu heterogeniczność pacjentów z przypadkami została zminimalizowana poprzez ograniczenie przyjmowania pacjentów z rakiem jamy ustnej i gardła, z których 90% miało guzy na migdałkach lub podstawie języka.
Chociaż sam HPV-16 stanowi ponad 90% przypadków raka płaskonabłonkowego HPV-dodatniego głowy i szyi, 8 dokładniejszą i prawdopodobnie wyższą proporcję można znaleźć w testach na inne typy HPV (np. Typy 18). , 31, 33 i 35), które są rzadko wykrywane w rakach jamy ustnej i gardła.
W naszym badaniu rak ustno-gardłowy był niezależnie związany z wywiadem rodzinnym z powodu raka płaskonabłonkowego głowy i szyi oraz złą higieną jamy ustnej, co jest zgodne z innymi doniesieniami27. Ryzyko raka szyjki macicy jest również zwiększone u kobiet z rodziną historia tego nowotworu.28,29 Do czasu zidentyfikowania swoistych markerów genetycznych związanych z ryzykiem nowotworów związanych z HPV, nie można wykluczyć agregacji rodzinnej ze względu na wspólne ekspozycje środowiskowe jako wyjaśnienie tych odkryć.
[przypisy: masaż kontralateralny, choroba niedokrwienna serca leczenie, olx lubawa ]