Atlas Zespołów Klinicznych: Wizualna pomoc w diagnozowaniu

Dysmorfologia, identyfikacja zespołów wad wrodzonych, obejmuje metodę rozpoznawania wzorców, która jest podobna do interpretacji histologicznych slajdów lub obrazów radiograficznych. Rozpoznanie rozpoznaje się poprzez zrozumienie normalnej i nienormalnej zmienności w formie każdego składnika, która jest następnie postrzegana w kontekście powiązanych form i wzorca przyjętego jako całość. Przekazywanie swoich obserwacji innym często wiąże się z przekształceniem tych obrazów wizualnych w opisy słowne, które mogą nie w pełni lub precyzyjnie przedstawiać prawdziwe wrażenie. Czy klinicysta naprawdę wie, co zobaczył konsultant, gdy w raporcie odnotowano formy pleomorficzne , zamglony naciek lub bulwiasty nos . To, że patolog może diagnozować guzy, radiologię płucną lub dysmorfologa zespołu tchawiczo-paliczkowego jest jasne; jak sobie z tym radzą, jest mniej jasne i prawdopodobnie tajemnicze dla niewtajemniczonych. Dla wielu osób trudność w diagnozowaniu zespołów defektów porodowych została złagodzona dzięki opublikowaniu w 1970 r. Rozpoznawalnych Wzorów Ludzkiej Malformacji przez Davida W. Smitha (obecnie dostępny jako Smith s Recognizable Patterns of Human Malformation, wyd. 4, pod redakcją Kennetha Lyonsa Jonesa). WB Saunders, 1988). Książka Smitha została zaprojektowana nie jako encyklopedia informacji o syndromach, a raczej jako narzędzie do ich identyfikacji. Każdy syndrom ma dwie strony, lewą stronę przedstawiającą kluczowe cechy zespołu, związane z nim anomalie, historię naturalną, etiologię i kilka odnośnych odniesień, a prawą stronę zawierającą wyraźne, stosowne fotografie. Zespoły są zorganizowane zgodnie z diagnozą różnicową. Obszerny system indeksowania z tyłu pomaga czytelnikom znaleźć prawdopodobne syndromy zainteresowania. Organizacja i przejrzystość tego połączenia słownego i wizualnego przedstawienia sprawiły, że ta książka stała się jednym z najbardziej, o ile nie najbardziej popularnym podręcznikiem, jaki kiedykolwiek napisano w tej dziedzinie.
Wspominam podręcznik Smitha, ponieważ nie można po prostu nie dostrzec jego podobieństwa do Atlas of Clinical Syndromes, który po raz pierwszy opublikowano w Niemczech w 1976 roku. Podstawowe formaty książek są identyczne. Kontury informacji na stronach lewych są podobne pod względem tematu i ilości, chociaż podręcznik Wiedemanna raczej faworyzuje odniesienia do europejskich czasopism, a zdjęcia na stronach po prawej stronie są równie pomocne. W swoich najnowszych wydaniach każda książka zawiera opisy około 280 zaburzeń, z których ogromna większość pokrywa się, a opisy rzadszych warunków są rozbieżne. Podręcznik Smitha nadal ma bardziej przyjazny dla użytkownika system indeksowania i unikalny dodatek tablic antropometrycznych o normalnych wartościach z tyłu.
Atlas Zespołów Klinicznych zaczyna się od kilku stron doskonałych zdjęć drobnych anomalii, które są cenne zarówno dla zrozumienia słownych deskryptorów, jak i dla nauczania. Tylna okładka książki obiecuje, że ta ostatnia edycja zawiera zdjęcia wysokiej jakości, redefinicję syndromów, łatwy w użyciu styl organizacyjny i krótką listę przydatnych praktycznych referencji dla każdego syndromu. Te obietnice są w dużej mierze potwierdzone i odkryłem, że angielskie tłumaczenie jest płynne, a książka jest pomocna klinicznie.
W przypadku pediatrów, ginekologów lub innych klinicystów, którzy szukają na własny użytek jednej książki referencyjnej z zakresu dysmorfologii, porównanie kosztów może być jednym ze sposobów wyboru między dwoma podręcznikami Obecna cena detaliczna Smitha to 67,95 USD – mniej niż połowa kosztów Wiedemann s. Dysmorfologowie, genetycy kliniczni i embriolodzy powinni rozważyć zakup obu książek, ponieważ istnieją subtelne, ale czasami istotne różnice w opisach zespołów, pokryciu rzadkich chorób i pomocy dydaktycznych zawartych w załącznikach.
Sterling K. Clarren, MD
University of Washington, Seattle, WA 98095

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: olx lubawa, rezonans magnetyczny z kontrastem cena, lek do inhalacji dla dzieci ]